Real Madrid – Celta Vigo, scor 1-2, în prima manșă a sferturilor Cupei Regelui

Real Madrid - Celta Vigo, scor 1-2, în prima manșă a sferturilor Cupei Regelui

Real Madrid a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu de Celta Vigo, scor 1-2, în prima manșă a sferturilor de finală din Cupa Regelui. Returul este programat miercuri, 25 ianuarie, de la 22:15.

După o primă repriză fără ocazii importante la cele două porți, Celta Vigo a deschis scorul în minutul 64, prin Iago Aspas. Bongonda a pătruns în flancul stâng și a centrat în careul Realului, spre a doua bară, iar Marcelo a respins greșit până la Aspas, care se afla nemarcat și l-a învins pe Kiko Casilla.

Cinci minute mai târziu, fundașul brazilian de la Real Madrid avea să își repare greșeală. Modric a centrat din dreapta, iar Mallo a respins cu capul până la Marcelo, care a înscris din voleu, în colțul scurt al porții adverse. Cele două echipe s-au aflat la egalitate doar un minut. Marcatorul primului gol al oaspeților, Iago Aspas, i-a pasat pe culoar lui Jonny, iar fundașul stânga al galicienilor și-a făcut loc printre Varane și Ramos, după care a marcat cu latul în stânga lui Casilla.

• Real Madrid: Casilla – Danilo (Benzema 80), Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – L. Vazquez (Kovacic 71), Ronaldo, Asensio (Morata 53). Antrenor: Zinedine Zidane.
  • Celta Vigo: Alvarez – Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny – Radoja, Diaz – Wass (Guidetti 89), Hernandez, Bongonda (Sisto 87) – Aspas (Gomez 82). Antrenor: Eduardo Berizzo.

A fost a doua înfrângere la rând pentru Real Madrid, după ce, cu doar trei zile în urmă, formația pregătită de Zinedine Zidane își încheiase seria de 40 de partide fără eșec, scor 1-2 pe terenul echipei FC Sevilla, într-un meci din campionat.

Într-un alt meci jucat miercuri în prima manșă a sferturilor Cupei Regelui, Deportivo Alaves s-a impus cu 2-0 pe terenul divizionarei secunde Alcorcon. Joi, se vor disputa ultimele două partide din prima manșă, Atletico Madrid – Eibar, de la 20:15, respectiv Real Sociedad – FC Barcelona, de la 22:15.